Kuningas on tulossa (osa 2) – Petri Mäkilä

Espoon Helluntaiseurakunta Jumalanpalvelus 31.5.2026
Saarna : Kuningas on tulossa (osa 2) – Petri Mäkilä

Tässä opetussarjan toisessa osassa tarkastellaan, mitä Kristuksen paluun odottaminen merkitsee käytännössä uskovan elämässä.

Jeesuksen toinen tuleminen ei ole vain oppi tulevaisuudesta, vaan kutsu elää tässä päivässä. Opetuksessa käsitellään valvomista, rukousta, pyhitystä, uskollista palvelua, evankeliumin julistamista sekä toivoa vaikeuksien keskellä.

Saarnan keskeinen kysymys kuuluu: jos todella uskomme Jeesuksen tulevan takaisin, näkyykö se tavassa, jolla elämme tänään?

Kristuksen paluun odotus ei kohdistu ensisijaisesti aikatauluihin, yksityiskohtaisiin lopun ajan tapahtumiin tai Antikristukseen, vaan Kristukseen itseensä. Seurakunnan kutsu on elää valppaana, uskollisena ja iloisessa odotuksessa, kunnes Kuningas tulee takaisin

Tuottaja

Jaa sisältö

Suolahden helluntaiseurakunta

Seinäjoen helluntaiseurakunta

Helsingin Saalem-seurakunta

Suolahden helluntaiseurakunta

Espoon helluntaiseurakunta

Jyväskylän helluntaiseurakunta

Ilmajoen helluntaiseurakunta

Liesikappeli - Myyrmäen helluntaiseurakunta

Järvenpään helluntaiseurakunta

Porvoon helluntaiseurakunta

Näytä lisää